Dünyada büyük yapay zeka mühendisi açığı var!

Tencent: Dünyada büyük yapay zeka mühendisi açığı var

Çinli teknoloji devi Tencent, yapay zeka mühendisi açığıyla ilgili bir rapor paylaştı.

Dünya genelinde birçok teknoloji şirketi ciddi yapay zeka araştırmaları ve yatırımları yapmakta. Gelecekte yapay zekanın geleceği nokta hayal dahi edilemezken, bu gücü kontrol altında tutabilmek için çok fazla yapay zeka mühendisine ihtiyaç duyulacak.

Yapay zeka endüstrisinde mühendis sayısının yetersiz kaldıkları iyi biliniyor, ancak Çinli teknoloji devi Tencent tarafından hazırlanan yeni bir rapor, ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından derlenen araştırmaya göre, dünya genelinde sadece 300.000 “Yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısı” var, ancak “pazar talebi” için milyonlarca deniliyor.

Az talep maaşları yukarı çekti
Bunlar kaçınılmaz olarak spekülatif rakamlardır ve çalışma, nasıl ulaşıldığına dair çok fazla ayrıntı sunmamaktadır, ancak genel olarak ihtiyacın büyüklüğünü gözler önüne sermektedir. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri düzenli olarak yapay zeka mühendisleri işe almaktaki zorluklardan şikayetçi ve talebin azlığı maaşları saçma seviyelere çekmesinden şikayetçiler. The New York Times, sadece birkaç yıllık tecrübeye sahip insanların yılda 300,000 ila 500,000 dolar arasında bir taban ödeme bekleyeceğini söylerken, en iyiler milyonlarca dolar para kazanıyor. Bağımsız bir yapay zeka laboratuvarı, ciddi anlamda yeni yapay zeka projelerine öncülük etme konusunda doğru becerilere sahip, dünya çapında sadece 10.000 kişinin bulunduğunu söyledi.

Tencent’in yeni raporunda, burada tıkanıklığın asılın nedeninin eğitim olduğunu ileri sürüyor. 300.000 aktif araştırmacının 200.000 ‘inin (sadece teknoloji değil) çeşitli endüstrilerde istihdam edildiğini ve geri kalan 100.000’in hala okumaya devam ettiğini tahmin ediyor. Makine öğrenimine ve yapay zeka kurslarına devam etme, çevrimiçi derslere kayıt son yıllarda hızla artmış.

Rapor, ABD, Çin, Japonya ve İngiltere’yi kilit oyuncular olarak tanımlıyor; ayrıca İsrail ve Kanada da bahsediyor. Ancak dünya çapında ABD’nin üniversitelerinin makine öğrenme ve yapay zeka eğitimi anlamında önde olduğu da belirtilmiş. Ayrıca rapor 2030 yılına kadar Çin hükümetinin yapay zekada dünya liderliği yapma konusundaki hırsını da aktardı. Birçoğu için ulaşılabilir olduğu düşünülen bir hedef.

Dünyada büyük yapay zeka mühendisi açığı var!
Yazımıza oy veriniz.

Bir önceki yazımız olan Messenger ve Instagram'ın bildirimleri artık tek çatı altında! başlıklı makalemizde facebook, facebook bildirimleri ve facebook messenger hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumunuzu buraya yazın..