Sosyal Medyada Hashtag

Sosyal-Medya-Stratesinde-Hashtag-Uygulama

Sosyal Medyada Hashtag
Türkçeye iliştiri olarak çevrilen “hashtag”, sosyal medyada sesinizi daha geniş kitlelere duyurmak için önemli bir kavram. Açıklamak gerekirse, var olan etiketin tekrar oluşturulması olarak sunulabilir.

Türkiye’de özellikle Twitter ve Instagram ile popüler bir kavram olsa da, aslında Facebook, Pinterest ve Tumblr ile de kullanılabiliyor. Firma ismi ABC olan üyenin bir reklam kampanyasıyla #ABCbayramınızıKutluyor tarzında bir hashtag üstünde çalışması ve diğer kullanıcıların bu etiket üstüne bir şeyler yazması, aslında söz konusu firmanın gayet verimli bir şekilde reklam yapabilmesine olanak sağlıyor.

Bahsi geçen beş mecrada da (Twitter, Instagram, Facebook, Pinterst, Tumblr) bir gönderinize # simgesi ile başlayan ve bitişik olarak yazılan bir hashtag oluşturabilir veya önceden yayınlananlara göz atabilirsiniz. Hatta firmanız veya bloğunuz için özgün bir çalışmaya da gidebilir, minik bir bütçeyle büyük ses getirebilirsiniz…

Sosyal Medyada Hashtag’ın Gücü

Hashtagın en güçlü olduğu alan kuşkusuz Twitter. Dünyanın gündemi her gün Twitter konu başlıklarıyla belirleniyor. Twitter hashtagleri sayesinde olan bitene anında ulaşmak ve organize olmak çok kolay. Geçmişte yaşanan büyük olaylara baktığımızda organizasyonun ne derece hızlı ve aynı zamanda da büyük bir yapıya dönüşebileceğini anlamak o kadarda güç değil.

Sosyal medyada hashtagın gücünü en iyi şekilde bize anlatan örnek olayların başında sanırım Gezi olayları, Arap baharı ve Wall Street olayları gibi tüm dünya gündemini meşgul eden olaylar gelmektedir.

Sosyal Medyada Hastag ile Ticaret

Hashtag için bir diğer güçlü kullanım noktası olarak da Instagram’ı göstermek yanlış olmaz herhalde. Henüz kullanıcılarına reklam hizmeti vermeye başlamamış Instagram için hashtag (Bu arada Instagram Reklamlar çok Yakında! Yazımıza da göz atın) gönderilerimizi daha geniş bir kitleye ulaştırmakta neredeyse vazgeçilmezimiz. Instagramı daha çok güzel resimlerin hakim olduğu bir alan gibi gördüğümüzden mi bilmem, ticaret yapmaya biraz daha yatkın bir platform sanki.

Bir firmanın 250’ye yakın şirketle yaptığı araştırmaya göre Instagram, etkileşim oranı diğer sosyal ağlara göre %15 daha fazlaymış. Bu oran Instagram reklamları başlayınca ne olur bilmem fakat şu haliyle sadece hashtag kullanarak bu derece iyi verilere ulaşıyorsa Instagram’a biraz daha ilgili davranmak gerekiyor derim.

Facebook’ta da hashtag kullanımı yaygın bir hal almış durumda. Twitter, Instagram kadar etkili olmasa da bu alanda da hashtag kullanımı yapılmakta. Fakat Facebook’ta bu konuda bazı sıkıntılar çıkabiliyor. Facebook hashtagler konusunda belirli bir popülerliğe ulaşmasını bekliyor herkesin ulaşabilmesi için. Yani Facebook’ta açtığınız yeni bir hashtaga herkes anında ulaşamayabiliyor, bunu da söylemekte yarar var.

Sosyal Medyada Hashtag
Yazımıza oy veriniz.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp artık her dosyayı paylaşmaya izin veriyor! başlıklı makalemizde whasapp dosya paylaşma, whatsapp ve whatsapp dosya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumunuzu buraya yazın..