Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive web tasarımı sitenin tüm mecralarda doğru bir şekilde ve kullanışlı bir şekilde kullanıcıya sunulması olarak acıklayabiliriz. Site masaüstü bilgisayarlarda, laptoplarda, tabletlerde ve telefonlarda kullanışlı bir şekilde içerdiği tüm bilgileri ziyaretçilere aktarması durumu diyebiliriz.

 

Responsive web tasarımında iki yapı vardır diyebiliriz. Birincisi tasarımcı ayağında siteyi tasarlarken her mecra için sitenin nasıl bir şekle bürüneceğinin tasarımını yapar ve bunu yaparken kodlama hakkında temel bir bilgisi olması da gerekmektedir. Sistem sadece tasarımcının hayalgücü ile yapılmanın yanısıra, yapılacak tasarımın da yazılımcılar tarafından kod ile mümkün kılınabilmesi önem arz etmektedir.

 

İkinci yapı ise yazılımcıların bu tasarıma uygun olarak bu kodu işlemesidir. Burada en büyük yardımcı Bootsrap dediğimiz bir CSS Frameworküdür. Bu framework sitenin hangi mecrada açıldığunu hesaplayarak buna göre ekrana hangi tasarımı hangi kod yapısı ile getirmesi gerektiğine kara veriyor. Yazılımcı ekran ölçüsüne göre sistem içersinde o olçüye uygun kod yapısını ve görselleri çağırarak ekrana yansıtıyor.

 

Responsive web tasarımları sayesinde ziyaretçiler de her mecradan kolayca sitelere ulaşabiliyor ve istediklerini yapabiliyorlar. Mobil kullanımının arttığı bu dönemlerde sitelerin bunlara uyumlu olması çok kilit rol almaktadır. Bir web sitenin responsive olup olmadığını ise mobil yada tabletten girdiğinizde yazıları okumak ve resimleri görmek için yakınlaştırmak zorunda kaldığınızda anlayabilirsiniz.

Yenilikçi tasarım anlayışımız, temiz ve Seo’ya uygun kodlama, responsive uygunluk ile profesyonel Web tasarım hizmeti veriyoruz

Fethiye Web Tasarım Yazılım Grafik Seo Adwords

www.fatihonline.com

Responsive Web Tasarım Nedir ?
Yazımıza oy veriniz.

Bir önceki yazımız olan Kurumsal tasarım ve yazılım projesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

Yorumunuzu buraya yazın..